UJ3N120065K3S
ShenZhen QingFengYuan Technology Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
UJ3N120065K3S
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors JFETs
FET Type : N-Channel
Product Status : Active
Voltage - Breakdown (V(BR)GSS) : 1200 V
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Series : -
Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0) : 5 µA @ 1200 V
Mfr : Qorvo
Supplier Device Package : TO-247-3
Current Drain (Id) - Max : 34 A
Power - Max : 254 W
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds : 1008pF @ 100V
Resistance - RDS(On) : 55 mOhms
Package / Case : TO-247-3
Drain to Source Voltage (Vdss) : 1200 V
Base Product Number : UJ3N120065
Operating Temperature : -55°C ~ 175°C (TJ)
Description : JFET N-CH 1.2KV 34A TO247-3
Contact Now
JFET N-Channel 1200 V 34 A 254 W Through Hole TO-247-3